Manos Manos Δευτέρα, 11 Μαΐου 2015
Αθλητικά
+ + -

Υποβιβάζονται Λεβαδειακός, Εργοτέλης, ΟΦΗ και Νίκη Βόλου

Δραματική η τελευταία αγωνιστική της φετινής Superleague και τα "κομπιουτεράκια" είχαν βγει από νωρίς, καθώς κρίνονταν η παραμονή στην κατηγορία για Βέροια, Λεβαδειακό, Πανιώνιο, Πανθρακικό και Καλλονή. Τελικά η ομάδα που θα ακολουθήσει τις ήδη υποβιβασμένες Εργοτέλη, Νίκη Βόλου και ΟΦΗ είναι ο Λεβαδειακός αφού είναι η χαμένη της υπόθεσης στην τετραπλή ισοβαθμία στους 43 πόντους με Πανιώνιο, Πανθρακικό, Πανιώνιο.

-Πανηγύρια στην Νέα Σμύρνη καθώς ο Πανιώνιος ήλθε ισόπαλος με τον ΠΑΟΚ 0-0 και κέρδισε τελικά την παραμονή του στη μεγάλη κατηγορία. Με 10 παίκτες οι Νεοσμυρνίωτες από το 60 (διπλή κίτρινη στον ίδιο πάικτη), ενώ κρατήθηκαν και 10 λεπτά καθυστερήσεις..

-Χωρίς νόημα αποδείχτηκε τελικά το "διπλό" των Βοιωτών μέσα στη Κρήτη, έναντι του Εργοτέλη με0-2

-Αγκαρία φαίνεται πως έκανε ο πρωταθλητής Ολυμπιακός στη Κρήτη καθώς ήλθε ισόπαλος με 1-1 στο ματς με τον Πλατανία κατά το οποίο έχανε μέχρι το 85', όταν και ισοφάρισε με τον Χάρα.

-Την θέση του στην Σούπερ Λίγκα και της επόμενης σεζόν «σφράγισε» ο Πανθρακικός. Η ομάδα του Ρόκα πήρε την πολυπόθητη νίκη 2-0 κόντρα στην Ξάνθη κι έτσι κλείδωσε την παραμονή του, αφού δεν επηρεαζόταν από κάποιο άλλο σενάριο. Με όπλο το κατάμεστο γήπεδο και το καλό ξεκίνημα οι γηπεδούχοι πήραν το «Ελ Θράκικο». Ο Κάσες «χτύπησε» με πλασέ στο 20ο λεπτό, ενώ σχεδόν δέκα λεπτά αργότερα ο Ίγκορ με ατομική ενέργεια διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του, που δεν κινδύνεψε ιδιαίτερα και πήρε το χρυσό τρίποντο.

-Ισόπαλη 1-1 με τον Ατρόμητο ήρθε η ομάδα της Καλλονής και ήταν αρκετό, τερματίζοντας στους 44 βαθμούς, για να συμμετάσχουν και του χρόνου στη πρώτη κατηγορία.

Ο Μίνγκας άνοιξε το σκορ για την ομάδα το Βλάχου στο 23’, προτού ο Παπάζογλου επτά λεπτά πριν το τέλος διαμορφώσει το τελικό σκορ για τους Περιστεριώτες, οι οποίοι θα συμμετάσχουν στα play off για τη 2η θέση, με μηδέν βαθμούς στη διαδικασία.