Manos Manos Κυριακή, 15 Μαρτίου 2015
Αθλητικά
+ + -

Κυπελλούχος Ελλάδος ο ΠΑΟΚ στο βόλεϊ

Ο ΠΑΟΚ μπήκε και εκείνος στη λίστα των τροπαιούχων του ελληνικού βόλεϊ ανδρών. Ο "δικέφαλος του Βορρά" επιβλήθηκε με 3-1 σετ επί του Ολυμπιακού στον τελικό του Κυπέλλου και πρόσθεσε τον πρώτο τίτλο της ιστορίας του στην τροπαιοθήκη του συλλόγου.

Το ματς:

Το ντέρμπι που περιμέναμε ξεκίνησε από το πρώτο σετ με τις δύο ομάδες να παλεύουν πόντο πόντο. Ο ΠΑΟΚ ήταν εκείνος που ξέφυγε με δύο πόντους (11-9), αλλά ο Ολυμπιακός απάντησε γρήγορα.

Ο δικέφαλος του Βορρά κατάφερε να ξεφύγει λίγο αργότερα με τρεις (18-15) αλλά και πάλι ο Ολυμπιακός αντέδρασε και έφερε το σετ στα ίσα (20-20). Εκεί ο Σαφράνοβιτς τελείωσε δύο δύσκολες μπάλες και σε συνδυασμό με μία άουτ επίθεση του Γιούρισιτς οι τυπικά γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 23-20 και τελικά κατέκτησαν το σετ με 25-21.

Μεγάλη επιστροφή για τον Ολυμπιακό

Ο ΠΑΟΚ με κεκτημένη ταχύτητα από την κατάκτηση του πρώτου μπήκε δυνατά και στο δεύτερο. Με επιθετικό σερβίς κατάφερε γρήγορα να πάρει μία σημαντική διαφορά η οποία έφτασε μέχρι και τους έξι πόντους (11-5).

Κάπου εκεί οι ερυθρόλευκοι άρχισαν να ροκανίζουν τη διαφορά και να προσπαθούν να μπουν και πάλι στη διεκδίκηση του σετ. Αρχικά μείωσαν στους τέσσερις και στη συνέχεια έφεραν το σετ στα ίσα (14-14). Το ντέρμπι συνεχίστηκε για τη συνέχεια του αγώνα με τους ερυθρόλευκους να περνούν και μπροστά με 16-17.

Ωστόσο, ο ΠΑΟΚ ήταν εκείνος που κατάφερε να πάρει προβάδισμα δύο πόντων με τους Παντακίδη και Χιμένες (23-21) στην τελική ευθεία του σετ. Ο Ολυμπιακός με τον Γιούρισιτς και τον Κοκκινάκη έκανε το 23-23 με το ντέρμπι να συνεχίζεται μέχρι τέλους.

Εκείνος που χαμογέλασε τελικά ήταν ο Ολυμπιακός με τον Ντιάτσκοφ να τελειώνει μία δύσκολη μπάλα και στη συνέχεια με άσο να χαρίζει το σετ στους ερυθρόλευκους (26-28).

Διαδοχικές ανατροπές και Γκόμες

Συναρπαστικό σε εξέλιξη ήταν και το τρίτο σετ με τον Ολυμπιακό να μπαίνει πιο δυνατά, αλλά ο ΠΑΟΚ αντέδρασε γρήγορα. Έτσι, οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια του σετ.

Οι τυπικά γηπεδούχοι κατάφεραν και ξέφυγαν με τρεις πόντους 17-14 με τον Ολυμπιακό να απαντά αμέσως με ένα επί μέρους σκορ 1-6 και να περνά μπροστά με 18-20. Η επόμενη ανατροπή που έγινε στο σετ ήρθε από τον ΠΑΟΚ και ήταν οριστική.

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Γκόμες ο "δικέφαλος του Βορρά" πήρε το σετ με 25-22.

Το ήθελε περισσότερο και το πήρε

Στο τέταρτο σετ είχαμε ένα πραγματικά μεγάλο ντέρμπι όπου οι δύο ομάδες τα έδωσαν όλα με τον Ολυμπιακό να παίζει ουσιαστικά το τελευταίο του χαρτί.

Ο ΠΑΟΚ όμως το ήθελε πιο πολύ και αυτό φάνηκε στον αγωνιστικό χώρο. Οι παίκτες του Καλμαζίδη τα έδωσαν όλα μέσα στο γήπεδο και με πρωταγωνιστή τον Γκόμες κατάφεραν και πήραν το σετ με 25-22 και μαζί τη νίκη.

ΠΑΟΚ - Ολυμπιακός 3-1

Τα σετ: 25-21, 26-28, 25-22, 25-22

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΠΑΟΚ (Γ. Καλμαζίδης): Χιμένες 23 (18/37 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ, 22% υπ.), Παντακίδης 7 (4/8 επ., 1 άσος, 2 μπλοκ), Κουρνέτας 1 (1 μπλοκ), Γκόμεζ 22 (20/40 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ), Ρανγκέλ 13 (7/14 επ. 6 μπλοκ), Σαφράνοβιτς 13 (12/23επ. 1 άσος 52% υπ.-36% αρ.), Γκαράς –λ (77% υπ.-71% αρ.)/ Ντίνας, Εφραιμίδης 1 (1/1 επ.), Καρασαββίδης -λ (80% υπ.-60% αρ.)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Δ. Καζάζης ): Χριστοφιδέλης 2 (2/5 επ., 60% υπ.-40% αρ.) , Γιούρισιτς 8 (7/13 επ. 1 μπλοκ), Ντιάτσκοφ 18 (15/32 επ. 3 άσοι, 48% υπ.-22% αρ.), Προύσαλης 2 (1/3 επ., 1 άσος, 50% υπ.) , Κόιστρα, Κλάρκ, Στεφάνου –λ (62% υπ.-52% αρ.) /,  Κοκκινάκης 6 (5/15 επ., 1 άσος, 78% υπ.-65% αρ.), Τακουρίδης 1 (1/1 επ.).