Manos Manos Σάββατο, 24 Ιανουαρίου 2015
Αθλητικά
+ + -

Skoda Ξάνθη - ΠΑΣ Γιάννινα 1-1

Ο βαρύς αγωνιστικός χώρος δεν ήταν και ο καλύτερος σύμμαχος, παρόλα αυτά Skoda Ξάνθη και ΠΑΣ Γιάννινα προσέφεραν θέαμα σε όσους βρέθηκαν στα "Πηγάδια" στο εναρκτήριο ματς της 20ης αγωνιστικής, με την μπίλια να κάθεται τελικά στην... ισοπαλία.

Οι γηπεδούχοι, που ήταν σαρωτικοί στο πρώτο 20λεπτο, κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στον Κλέιτον με το 54' (πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Λουτσέσκου με 7 γκολ), με την ομάδα της Ηπείρου από την πλευρά της να μην παρατάει το παιχνίδι και να φέρνει το ματς στα ίσα με τον Τσάβες στο 75.

Το άσχημο για τους Ακρίτες είναι πως έμειναν για έκτο συνεχόμενο παιχνίδι χωρίς νίκη ενώ στον αντίποδα ο ΠΑΣ μετράει 5 ισοπαλίες στα ισάριθμα τελευταία παιχνίδια του, με την τελευταία του επιτυχία να είναι το 3-0 επί του ΠΑΟΚ στις 18 Δεκεμβρίου.

Εντυπωσιακή είναι επίσης η παράδοση που έχει "χτίσει" στην Θράκη ο ΠΑΣ, καθώς έχει να χάσει στην έδρα της Ξάνθης από τις 21 Απριλίου 1991 και διεύρυνε το αήττητο σερί του σε επτά ματς (3 νίκες και 4 ισοπαλίες)!

Ταυτότητα του αγώνα

Γήπεδο: Skoda Ξάνθη Arena

Διαιτητής: Χαράλαμπος Καλογερόπουλος

Βοηθοί: Λεωνίδας Φραγκιαδάκης, Αντώνιος Καρατζίκας

Τέταρτος: Αλέξανδρος Αρετόπουλος

Skoda Ξάνθη (Λουτσέσκου): Κυριακίδης, Λισγάρας, Γούτας, Γκομσί (82' Γουάλας), Μπέρτος, Φλίσκας, Βασιλακάκης (60' Ομπόντο), Λουσέρο, Σολτάνι (68' Μπέλιτς), Κλέιτον, Καπετάνος

ΠΑΣ Γιάννινα (Πετράκης): Βελλίδης, Ντάσιος, Μπέριος, Μιχαήλ, Γιάκος (65' Ίλιτς), Τζημόπουλος, Ακόστα, Τσουκαλάς, Τσάβες (86' Σαπαλίδης), Στρούνα (72' Ναδάλες), Μανιάς

Γκολ: Κλέιτον (54') /  Τσάβες (75')

Κίτρινες κάρτες: Κλέιτον (71') / Μπέριος (10') Ντάσιος (26'), Ναδάλες (74'), Ακόστα (78')

Κόκκινες κάρτες:

Το ματς

Η Skoda Ξάνθη μπήκε πολύ ορμητικά στο παιχνίδι και το πρώτο 20λεπτο της άνηκε ολοκληρωτικά, καθώς έπαιξε στο μισό γηπεδο τους φιλοξενούμενους και δημιούργησε αρκετές καλές στιγμές για να ανοίξει το σκορ.

Αυτό δεν έγινε και ο σημαντικότερος λόγος για αυτό ήταν ο Μάρκος Βελλίδης που αποτέλεσε εγγύηση κάτω από την εστία του ΠΑΣ. Ο 27χρονος κίπερ εκτινάχτηκε εντυπωσιακά στο "Γ" της αριστερής του εστίας και έβγαλε σε κόρνερ το δυνατό σουτ του Γκομσί στο 9', στο 11' έκανε το ίδιο σε εκτέλεση φάουλ του Κλέιτον ενώ ένα λεπτό αργότερα σταμάτησε θεαματικά το σουτ του Σολτάνι.

Στο ίδιο διάστημα η Ξάνθη είχε χάσει μία ακόμα σημαντική ευκαιριά με τον Μπέρτο (18'), ο οποίος απέφυγε δύο αντιπάλους με κατά μέτωπο επίθεση για να... χαλάσει μόνο στην τελική προσπάθεια όταν έστειλε τη μπάλα άουτ.

Από τη στιγμή που ο ΠΑΣ κατάφερε να βγάλει αλώβητος το δύσκολο για αυτόν πρώτο 20λεπτο, στη συνέχεια κατάφερε σταδιακά να ισορροπήσει το ματς και στο δίλεπτο 28'-29' απείλησε δις τους γηπεδούχους: πρώτα με την κεφαλιά του Ακόστα από καλή θέση μέσα στην περιοχή που έφυγε άουτ και λίγα δευτερόλεπτα αργότερα με το δυνατό σουτ του Τσάβες που υποχρέωσε τον Κυριακίδη στην πρώτη του σημαντική επέμβαση στο παιχνίδι.

Στο τελευταίο τέταρτο του πρώτου μέρους το ματς ήταν μοιρασμένο και αμφότερες οι ομάδες είχαν από μία καλή στιγμή (με Καπετάνο η Ξάνθη στο 31' και με Μανιά στο 42' ο ΠΑΣ), που σταμάτησαν όμως πάνω στους δύο τερματοφύλακες.

Είναι άξιο αναφοράς πως ο Κυριακίδης είχε 3 αποκρούσεις στο πρώτο μέρος και ο Βελλίδης 4, με την Ξάνθη να υπερτερεί πάντως όσον αφορά στις τελικές προσπάθειες (10-4) και να έχει μεγαλύτερη κατοχή της μπάλας (56%-44%).

Μετά από ένα ωραίο πρώτο 45λεπτο που "χόρτασε" τον κόσμο με αρκετές φάσεις, το δεύτερο μέρος ξεκίνησε ιδανικά για τους γηπεδούχους καθώς στην πρώτη τους μεγάλη φάση βρήκαν δίχτυα και μάλιστα μέσα από μία υπέροχη ομαδική προσπάθεια.

Σε αντεπίθεση που έβγαλαν οι Ακρίτες οι Σολτάνι και Λουσέρο "έκρυψαν" τη μπάλα και ο Κλέιτον που βρέθηκε σε θέση βολής έγραψε το 1-0 με ψύχραιμο πλασέ και έγινε ο πρώτος σκόρερ για την ομάδα του στο πρωτάθλημα φτάνοντας τα 7 γκολ.

Από εκεί και πέρα οι προπονητές των δύο ομάδων επιδόθηκαν σε κινήσεις τακτικής κάνοντας αλλαγές και από αυτές ευνοημένη βγήκε η ομάδα του ΠΑΣ που έφτασε στη ισοφάριση στο 75': ο Ναδάλες που είχε μπει αλλαγή τρία λεπτά νωρίτερα έβγαλε "συστημένη" σέντρα από τα αριστερά και ο Τσάβες νίκησε τους πάντες στον αέρα με καρφωτή κεφαλιά για το 1-1.

Με το ματς να βρίσκεται πλέον σε ισορροπία οι δύο ομάδες τα έδωσαν όλα στα λεπτά που απέμεναν και οι δυνατές μονομαχίες (σε έναν πολύ 'βαρύ" αγωνιστικό χώρο από τη βροχή που είχε πέσει για πολλές ώρες στην πόλη της Ξάνθης το πρωί του Σαββάτου) ήταν αρκετές, με τις έντονες συγκινήσεις όμως να έρχονται στο φινάλε.

Για την ακρίβεια στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων όταν η Skoda Ξάνθη είχε δύο φορές την ευκαιρία να πάρει το "τρίποντο" αλλά δεν τα κατάφερε: αρχικά έπεσε πάνω στον σούπερ Βελλίδη ο οποίος απέκρουσε το εξ επαφής σουτ του Γουάλας και στην εξέλιξη της φάσης ο Γούτας έστειλε τη μπάλα άουτ με κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής.