Manos Manos Τρίτη, 19 Αυγούστου 2014
Αθλητικά
+ + -

Χάλκινο μετάλλιο από τον Νικολαΐδη στο ευρωπαϊκο πρωτάθλημα στίβου ΑμεΑ

Το χάλκινο μετάλλιο στη σφαίρα κατηγορίας F20 κατέκτησε ο Στράτος Νικολαΐδης στην πρεμιέρα του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος στίβου ΑμεΑ που φιλοξενείται στο Σουόνσι της Ουαλίας. Ακόμη, ο Θανάσης Μπαράκας στο μήκος κατηγορίας T11 ήταν 4ος, ενώ οι Γιώργος Συριής και Δημήτρης Ζησίδης κατέλαβαν την 7η και 8η θέση, αντίστοιχα, στην κορίνα κατηγορίας F32.

Ο Νικολαΐδης είχε δύο μόλις έγκυρες βολές, ωστόσο αυτές αποδείχθηκαν αρκετές για να τον φέρουν στο βάθρο των νικητών. Ο αθλητής της Ελπίδας, ο οποίος στην αντίστοιχη διοργάνωση του 2012 ήταν δεύτερος, ενώ στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Λονδίνου ήταν τέταρτος, έριξε στην πρώτη βολή την σφαίρα στα 13.56μ., ενώ στην έκτη και τελευταία βολή, στα 13.69μ. επίδοση που του χάρισε και το χάλκινο μετάλλιο. Το χρυσό μετάλλιο του αγωνίσματος κατέληξε στον Σουηδό Τζέφρι Ίγκε με 15.49μ.

Στο μήκος, ο Μπαράκας είχε και τα έξι άλματα πάνω από τα πέντε μέτρα, όμως το 5.60μ. της πρώτης προσπάθειας ήταν αυτό που τον έφερε στην τέταρτη θέση του αγωνίσματος. Τα άλματα του Ροδίτη Παραολυμπιονίκη ήταν κατά σειρά: 5.60μ, 5.56μ, 5.51μ, 5.22μ., 5.42μ., 5.17. Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Ουκρανός Ρουσλάν Κατίσεφ με 5.96μ.

Στο αγώνισμα που έκλεισε το πρώτο μισό της πρεμιέρας, την κορίνα, ο Συριής σημείωσε προσωπικό ρεκόρ και κατέλαβε την 7η θέση, ενώ μια θέση πιο κάτω (8η) βρέθηκε ο Ζησίδης. Ο αθλητής των Αργοναυτών είχε καλύτερη βολή στα 22.37μ., ενώ ο Ζησίδης έμεινε στα 22.21μ.