Manos Manos Πέμπτη, 24 Ιουλίου 2014
Αθλητικά
+ + -

Αντί για... αυτοκτονία, έγραψε ιστορία ο Αστέρας Τρίπολης!

Έχοντας πάρει το 1-1 μέσα στη Φινλανδία και κυρίως δείχνοντας πως είναι καλύτερος, ο Αστέρας φαινόταν πως στην Τρίπολη θα είχε εύκολο έργο αναφορικά με την πρόκριση στον τρίτο προκριματικό γύρο, εκεί που περίμενε η Μάιντζ.

Ένα έργο που έγινε ακόμα πιο εύκολο, όταν το ημίχρονο τελείωσε με 2-0 και τη Ροβανιέμι έπαιζε με δέκα παίκτες. Εκεί όμως που όλα έδειχναν ιδανικά, οι παίκτες του Στάικου Βεργέτη πήγαν να αυτοκτονήσουν. Οι Φινλανδοί ισοφάρισαν με δύο γκολ σε δέκα λεπτά, αλλά ευτυχώς για τους Αρκάδες που βρέθηκαν στο γήπεδο, δεν είδαν μια αυτοχειρία, αλλά το γράψιμο ιστορίας.

Ο Αστέρας επικράτησε με 4-2 της Ροβανιέμι, νίκησε για πρώτη φορά στην Ευρώπη και πήρε την πρόκριση για τον 3ο προκριματικό γύρο του Γιουρόπα Λιγκ. Την επόμενη Πέμπτη οι Τριπολιτσιώτες θα πάνε στη Μάιντζ για να πάρουν ένα θετικό αποτέλεσμα που θα τους δίνει την δυνατότητα στις 7 Αυγούστου να περάσουν στα πλέι οφ έχοντας τη ρεβάνς στο «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης».