Paris Paris Παρασκευή, 9 Δεκεμβρίου 2011
Αθλητικά
+ + -

Δια πυρός και σιδήρου ο Ολυμπιακός με Κάχα Λαμποράλ

Ίδρωσε, αλλά κατάφερε ο Ολυμπιακός απέναντι στην Κάχα Λαμποράλ, επικρατώντας με 84-82 στο ΣΕΦ για την 8η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Euroleague.

Οι "ερυθρόλευκοι" κατάφεραν να ξεπεράσουν το εμπόδιο του Τελέτοβιτς, πoυ τελείωσε το ματς με 32 πόντους, αν και στο τέλος της αναμέτρησης πήγαν να... βγάλουν μόνοι τους τα μάτια τους. Πλέον, η ομάδα του Ντούσαν Ίβκοβιτς θέλει μόνο τη νίκη και απέναντι στην Καντού στο επόμενο ματς, για να μπορεί να ελπίζει σε πρόκριση στο Τop 16.

Παρά τη νίκη, η ομάδα του "Ντούντα" δεν κατάφερε να έχει τη διαφορά με το μέρος της, μιας και στη Βιτόρια είχε χάσει με 81-79.

Το ματς

Το παιχνίδι δεν ξεκίνησε καλά για τον Ολυμπιακό, ενώ η Κάχα ήθελε να δείξει από νωρίς τα "δόντια" της, με τον Τελέτοβιτς. Οι γηπεδούχοι δύσκολα παραβίαζαν το καλάθι των Βάσκων, με αποτέλεσμα το πρώτο δεκάλεπτο να κλείσει με προβάδισμα 7 πόντων των φιλοξενούμενων (19-26).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι παίκτες του Ιβκοβιτς ανέτρεψαν το σκηνικό, οδηγώντας, μάλιστα, στο 14’ το σκορ στο 36-31. Σπανούλης και Παπανικολάου έφεραν ενέργεια και φρεσκάδα στο παρκέ, κάτι που η Κάχα δεν μπόρεσε να κάμψει, αν και ήταν μπροστά στο σκορ. Έτσι έκλεισε το ημίχρονομ, με το σκορ να είναι 46-41 υπέρ του Ολυμπιακού.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός ξεκίνησε όντας μπροστά στο σκορ, χωρίς, όμως, να μπορεί να μεγαλώσει τη διαφορά. Υπεύθυνος γι’ αυτό ήταν ο Τελέτοβιτς, που έβλεπε... τεράστιο το καλάθι. Για τους "ερυθρόλευκους", οι Χάινς και Σπανούλης ήταν οι άνθρωποι που κράτησαν τους γηπεδούχους μπροστά στο σκορ με 62-55.

Στην τελευταία περίοδο, για τους φιλοξενούμενους ο Τελέτοβιτς ήταν ο άνθρωπος που έστελνε συνεχώς την μπάλα στο αντίπαλο καλάθι. Ο Κάιλ Χάινς έκανε το 73-68 5 λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης, ενώ ο Γιώργος Πρίντεζης θα πετύχει το 75-72. Ο Αμερικανός έδειχνε στα τελευταία λεπτά να βρίσκεται σε πολύ καλή κατάσταση και με ακόμα 2 πόντους η ομάδα του ξέφυγε με 4 (77-73) στο 38'.

Δραματικό τέλος

Ο Βασίλης Σπανούλης σημείωσε το 78-73 με 1/2 βολές για να έρθουν οι Μίρσα Τελέτοβιτς και Γιώργος Πρίντεζης να κάνουν το σκορ 80-75, 1:13'' από το τέλος. Οι Σαν Εμετέριο, Τελέτοβιτς αστόχησαν διαδοχικά και ο Χάινς θα βάλει τέλος στα όνειρα των Βάσκων για νίκη στο ΣΕΦ, σημειώνοντας το 82-75.

Όμως τα πράγματα έγιναν δραματικά κυριολεκτικά στο τέλος, με τον Ολυμπιακό να μην παίρνει και τη διαφορά. Στα τελευταία δευτερόλεπτα ο Σαν Εμετέριο θα κάνει το 84-79 και στη συνέχεια, από μία λάθος πάσα του Κατσίβελη, θα ευστοχήσει σε σουτ 3 πόντων, ρίχνοντας την διαφορά στους 2.

Τα δεκάλεπτα: 19-26, 46-41, 65-62, 84-82

Ολυμπιακός (Ίβκοβιτς): Χάινς 11, Λούκας 3(1), Άντιτς 8(2), Σπανούλης 21(2), Πελεκάνος 3(1), Παπαδόπουλος 5, Γκετσεβίτσιους 5(1), Πρίντεζης 11(1), Παπανικολάου 12, Σλούκας, Κατσίβελης 5(1)

Κάχα Λαμποράλ (Ιβάνοβιτς): Ρίμπας 7(1), Πριτζιόνι 8, Ντόρσεϊ 4, Σαν Εμετέριο 14(1), Γκολούμποβιτς, Ερτέλ 4, Όλεσον 9(1), Τελέτοβιτς 32(5), Μπιέλιτσα 4