alexis Κυριακή, 12 Φεβρουαρίου 2012
Αθλητικά
+ + -

Νίκη με ανατροπή για την Δόξα

Η Δόξα Δράμας έδειξε ότι είναι πολύ σκληρή για να πεθάνει, αφού ανέτρεψε το εις βάρος της 1-0 και πέτυχε την δεύτερη συνεχόμενη νίκη της στο πρώταθλημα, τρίτη συνολικά, και πάλι με αντίπαλο τον Παναιτωλικό, επικρατώντας αυτήν την φορά με 2-1 και έπιασε την Κέρκυρα στην προτελευταία θέση της βαθμολογίας.

Ο Τάκης Λεμονής, στο ντεμπούτο του στον πάγκο του Παναιτωλικού, δεν κατάφερε να ξεκινήσει με το «δεξί» τις υποχρεώσεις του με την νέα του ομάδα. Στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα και οι δύο ομάδες δημιούργησαν ευκαιρίες αλλά δεν κατάφεραν να τις αξιοποιήσουν.

Η ομάδα του Μάκη Κατσαβάκη μπήκε δυναμικά στον αγώνα και απείλησε την εστία του Τσενάμο από νωρίς.

Στο 8ο λεπτό, ο Κυβελίδης μπήκε στην περιοχή του Παναιτωλικού αλλά το σουτ του ήταν αδύναμο. Δύο λεπτά αργότερα, η Δόξα και πάλι με τον Κυβελίδη απείλησε τον πορτιέρο της ομάδας από το Αγρίνιο, αλλά το σουτ του παίκτη της Δόξας ήταν για ακόμη μία φορά αδύναμο και ο Τσενάμο δεν δυσκολεύτηκε να μπλοκάρει την μπάλα.

Στην συνέχεια ο Παναιτωλικός πήρε τα ηνία του αγώνα και απείλησε την εστία του Σέρεμετ, αλλά οι παίκτες του Τάκη Λεμονή ήταν απελπιστικά άστοχοι.

Η ομάδα από το Αγρίνιο θα μπορούσε να είχε πάρει κεφάλι στο σκορ στο 26', αλλά ο Άγγελος Χαριστέας με κεφαλιά από πολύ κοντά δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα με τον Σέρεμετ να μπλοκάρει.

Στο 24', ο Παναιτωλικός θα μπορούσε να μείνει δέκα παίκτες, αλλά ο διαιτητής της αναμέτρησης τιμώρησε με κίτρινη κάρτα τον Ντολεζάι, ο οποίος χτύπησε με τον αγκώνα του τον Κυβελίδη στο πρόσωπο.

Στο δεύτερο ημίχρονο του ματς, ο Παναιτωλικός έμεινε από πολύ νωρίς με δέκα παίκτες, αφού ο Ντολεζάι αντίκρισε την δεύτερη κίτρινη κάρτα και πήρε τον δρόμο για τα αποδυτήρια.

Ωστόσο, η ομάδα του Τάκη Λεμονή δεν το έβαλε κάτω και πήρε προβάδισμα στο σκορ στο 62'. Ο Κούσας με εκπληκτική ατομική ενέργεια, αφού πέρασε όποιον βρέθηκε μπροστά του, πλάσαρε σωστά τον Σέρεμετ και έκανε το 1-0 για τον Παναιτωλικό.

Η Δόξα όμως απάντησε άμεσα. Τρία λεπτά αργότερα, ο Ψυχογιός ανατράπηκε από τον Ονουάτσι μέσα στην περιοχή του Παναιτωλικού και κέρδισε το πέναλτι. Ο Λίμα εκτέλεσε σωστά από τα έντεκα βήματα τον Τσενάμο και ισοφάρισε για την Δόξα.

Στην συνέχεια, η ομάδα του Μάκη Κατσαβάκη συνέχισε να πιέζει και πραγματοποίησε την ανατροπή στο 82'. Ο Κυβελίδης, έφυγε στην κόντρα, απέφυγε το τάκλιν του Αναστασιάδη και με κοντινό πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Τσενάμο.

Ο Παναιτωλικός θα μπορούσε να ισοφάριζε στο 85' αλλά η κεφαλιά του Μητρόπουλου κατέληξε στο δεξί δοκάρι του Σέρεμετ. Στις καθυστερήσεις του αγώνα η ομάδα του Τάκη Λεμονή είχε την τελευταία μεγάλη της ευκαιρία να ισοφαρίσει αλλά η κεφαλιά του Αναστασιάδη πέρασε μόλις άουτ.