alexis Κυριακή, 12 Φεβρουαρίου 2012
Αθλητικά
+ + -

Επέστρεψε στις νίκες ο Ατρόμητος

Ο Μπρίτο ντύθηκε... Μήτρογλου και οδήγησε τον Ατρόμητο στη νίκη επί της Κέρκυρας με σκορ 3-1. Η ομάδα του Γιώργου Δώνη πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο έκαμψε την αντίσταση των Φαιάκων και επέστρεψε στις νίκες μετά από 4 συνεχή ανεπιτυχή αποτελέσματα.

Σε ένα γεμάτο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στον αγώνα και είχαν την κατοχή της μπάλας χωρίς όμως να μπορούν να φτάσουν με αξιώσεις στην περιοχή του Γκαλίνοβιτς. Μάλιστα η πρώτη καλή στιγμή ανήκει στην Κέρκυρα όταν ο Καλαντζής έκανε το σουτ όμως η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Ιτάνζ.

Στο 18' οι γηπεδούχοι εκδήλωσαν ωραία αντεπίθεση, ο Αναστασάκος έβγαλε κάθετη μπαλιά στον Μπρίτο, ο οποίος αφού ξεπέρασε και τον Γκαλίνοβιτς άνοιξε το σκορ για τον Ατρόμητο.

Παρά το γκολ που δέχτηκε η Κέρκυρα ανέβασε την απόδοσή της και αφού προηγήθηκε η πολύ καλή εκτέλεση φάουλ του Γραμμόζη που πέρασε μόλις άουτ στο 28', ένα λεπτό αργότερα η ομάδα του Χάβι Γκράθια έφτασε στην ισοφάριση. Ο Τόμας γλίστρησε, ο Μαρτίν πήρε την μπάλα, έστρωσε στον Καλαντζή ο οποίος με δυνατό σουτ νίκησε τον Ιτάνζ.

Η απάντηση όμως του Ατρόμητου ήταν άμεση. Στο 37' ο Πίτου Γκαρσία εκτέλεσε το κόρνερ και ο Φυτανίδης με κεφαλιά έδωσε και πάλι προβάδισμα στην ομάδα του.

Στο 41' ο Γιώργος Δώνης πραγματοποίησε αναγκαστική αλλαγή καθώς ο Ιτάνζ δεν μπόρεσε να συνεχίσει κι έτσι άφησε την θέση του στον Ράντμαν.

Στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να πιέσουν τον Ατρόμητο για την ισοφάριση όμως οι Περιστεριώτες πήραν γρήγορα τα ηνία του αγώνα.

Χωρίς να έχει δημιουργήσει την σπουδαία φάση οι ποδοσφαιριστές του Γιώργου Δώνη «κλείδωσαν» τη νίκη στο 74' όταν Μπρίτο μετά από εξαιρετική ασίστ του Τάτου διαμόρφωσε το τελικό 3-1 πετυχαίνοντας παράλληλα το δεύτερο προσωπικό του τέρμα.

Μέχρι το τελευταίο σφύριγμα ο Ατρόμητος θα μπορούσε να διευρύνει κι άλλο το σκορ καθώς έχασε αρκετές και σημαντικές ευκαιρίες.