Paris Paris Δευτέρα, 6 Φεβρουαρίου 2012
Αθλητικά
+ + -

Στα ημιτελικά ο Καντέ

Δραματική πρόκριση στους «4» του Κόπα Άφρικα πήρε το Μάλι του Σεντρίκ Καντέ (ήταν στην ενδεκάδα και έπαιξε σε όλο το ματς), καθώς νίκησε στα πέναλτι τη Γκαμπόν με 5-4, ενώ στη κανονική διάρκεια και στην παράταση οι δυο ομάδες ήρθαν ισοπαλία 1-1. Στα ημιτελικά το Μάλι θα αντιμετωπίσει την Ακτή Ελεφαντοστού των Ντρογκμπά και των αδερφών Τουρέ.

Η ομάδα του Σεντρίκ Καντέ βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο 55’. Ο Ερίκ Μουλουνγκί έκανε το 1-0 για τους συνδιοργανωτές και το Μάλι έμεινε ζωντανό στο τέλος του αγώνα. Στο 84’ ο Σεΐκ Ντιαμπατέ έκανε το 1-1 και μέχρι την ολοκλήρωση του αγώνα δεν είχαμε κάποια άλλη αλλαγή.

Έτσι, το παιχνίδι οδηγήθηκε στη παράταση, με τις δυο ομάδες να παίζουν προσεκτικά, κοιτώντας πρώτα από όλα να μην δεχτούν γκολ. Στη ρώσικη ρουλέτα των πέλαντι, μοιραίος για την Γκαμπόν ήταν ο πρώτος σκόρερ της στο τουρνουά, Πιερ Εμερίκ Ομπαμεγιάνγκ. Για την ομάδα του ήταν ο μόνος παίκτης που δεν σκόραρε.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο αμυντικός του Παναθηναϊκού ήταν εύστοχος στην τρίτη προσπάθεια για το Μάλι. Επίσης, ο άσος της Μπαρτσελόνα, Σεϊντού Κεϊτά, ήταν εκείνος που ευστόχησε στο τελευταίο πέναλτι και χάρισε την πρόκριση στην ομάδα του. Επιτυχία που συνοδεύτηκε από τρελούς πανηγυρισμούς, τόσο στον αγωνιστικό χώρο, όσο και στις κερκίδες από τους φίλους του Μάλι. Έτσι, ο Ζεσουάλδο Φερέιρα θα περιμένει ακόμα για την επιστροφή του αμυντικού του.