Manos Manos Κυριακή, 5 Φεβρουαρίου 2012
Αθλητικά
+ + -

Μεγάλος κερδιμένος της αγωνιστικής ο Ολυμπιακός

Με γκολ των Αμπντούν και Μιραλάς, ο Ολυμπιακός επικράτησε του ΠΑΟΚ στην Τούμπα με 2-0, στο ντέρμπι της 20ης αγωνιστικής. Έτσι, οι «ερύθρόλευκοι» βρίσκονται πλέον 2 βαθμούς πίσω από τον Παναθηναϊκό στην κούρσα του πρωταθλήματος.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Ολυμπιακός άνοιξε το σκορ στο 5’ με τον Αμπντούν ο οποίος πήρε το ριμπάουντ από το την απόκρουση του Κρέσιτς στην προβολή του Τζεμπούρ. Είχε προηγηθεί το σουτ του Ιμπαγάσα στο δοκάρι.

Ο Μιραλάς στο 17ο λεπτό πέτυχε καταπληκτικό γκολ κάνοντας σλάλομ ανάμεσα σε όλη την άμυνα του ΠΑΟΚ και πλασάροντας ιδανικά με το δεξί στη γωνία του Κρέσιτς.

Η απάντηση του ΠΑΟΚ ήρθε με σουτ του Γκαρσία στο οριζόντιο δοκάρι του Μέγιερι, στο 29’.

Στην επανάληψη οι «ερυθρόλευκοι» διαχειρίστηκαν ολύ σωστά το προβάδισμα του πρώτου ημιχρόνου, με το παιχνίδι να τελειώνει με μεγάλο θριαμβευτή  τον Ολυμπιακό. Να σημειωθεί ότι ο ΠΑΟΚ από το 75ο λεπτό αγωνίστηκε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Λάζαρ.

Οι συνθέσεις:

Η ενδεκάδα του ΠΑΟΚ: Κρέσιτς, Σταφυλίδης, Λίνο, Μαλεζάς, Κατσικάς, Γκαρσία, Λαζάρ, Φωτάκης, Σαλπιγγίδης, Γεωργιάδης, Αθανασιάδης.

Πάγκος: Γλύκος, Αποστολόπουλος, Μπαλάφας, Ρομπέρ, Ίβιτς, Τσουκαλάς, Γιάννου.

Η ενδεκάδα του Ολυμπιακού: Μέγιερι, Μοδέστο, Παπαδόπουλος, Μέλμπεργκ, Μαρκάνο, Ορμπάιθ, Μανιάτη, Ιμπαγάσα, Αμπντούν, Μιραλάς, Τζιμπούρ.

Πάγκος: Κάρολ, Πάντελιτς, Καζίμ, Φουστέρ, Μαρκάνο,Τοροσίδης, Μακούν.