paris Πέμπτη, 1 Δεκεμβρίου 2011
Αθλητικά
+ + -

ΘΡΙΑΜΒΟΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣ

H ΠΑΟΚάρα τρέλανε όλη την Ευρώπη και πήρε πανάξια την πρόκριση στους 32 κερδίζοντας την Τότεναμ με 2-1 στο Λονδίνο, παίζοντας άδικα 50΄με παίκτη λιγότερο!

Μετά το Highbury ο «δικέφαλος» άλωσε και το White Hart Lane, εξασφαλίζοντας την πρόκριση στους 32 του Europe League την προτελευταία αγωνιστική και μάλιστα παίζοντας με 10 από το πρώτο ημίχρονο.

Οι Θεσσαλονικείς προηγήθηκαν με τα γκολ των Σαλπιγγίδη(6’) και Αθανασιάδη στο (14’), όμως η συνέχεια ήταν τελείως διαφορετική καθώς ο Ολλανδός διαιτητής έβαλε τα «σπιρούνια» στο παιχνίδι καθώς ως άλλος Αϊ Βασίλης μοίρασε τα δωράκια του ένα πέναλτι και μια αποβολή, του Σταφυλίδη.

Ο Χάρι Ρέντναπ με σύστημα 4-4-2,ξεκίνησε με τους Γκόμεζ κάτω από τα δοκάρια. Η αμυντική τετράδα, δεξιά Τσόρλουκα, κεντρικοί αμυντικοί οι Γκαλάς, Μπασόνγκ, ενώ αριστερά ο Ρόους. Τις θέσεις των κεντρικών χαφ πήραν οι Λίβερμορ και Μόντριτς. Στις πτέρυγες αναμένεται να αγωνιστούν οι Λένον (δεξιά) και Πεΐναρ (αριστερά), ενώ στην επιθετική γραμμή οι Ντεφό και Κέιν.

Με Σταφυλίδη

Ο Λάζλο Μπόλονι αποφάσισε να ρίξει στα βαθιά τον Σταφυλίδη, παρ’ ότι άφηνε να εννοηθεί πως την θέση του θα πάρει ο Σνάουτσνερ που έχει και μεγαλύτερη πείρα. Ο Δικέφαλος παρατάχθηκε με σχήμα 4-2-3-1, με τον Χαλκιά κάτω από τα δοκάρια, δεξιά ο Έττο, ενώ κεντρικοί αμυντικοί οι Μαλεζάς και Κοντρέρας. Αμυντικά χαφ οι Λαζάρ και Κοντρέρας. Σε ρόλο «10αριού» ο Φωτάκης, με τους Γεωργιάδη και Σαλπιγγίδη στις πτέρυγες και στην κορυφή της επίθεσης ο Αθανασιάδης.

«Διπλό μέσα στο Λονδίνο»

Οι παίκτες του ΠΑΟΚ δεν «μάσησαν» από το passing game της Τότεναμ στο ξεκίνημα το αγώνα. Υπήρχαν σωστές τοποθετήσεις και όχι λανθασμένες μεταβιβάσεις που είναι σημαντικό για ένα παιχνίδι τόσο δύσκολο. Τα «ασπρόμαυρα» κομάντο του γηπέδου πέτυχαν αυτό που δεν ήθελε σε καμία περίπτωση ο Χάρι Ρέντναπ, το γκολ. Μόλις στο 6ο λεπτό ο Φωτάκης έκλεψε την μπάλα στο χώρο του κέντρου, ο Γεωργιάδης έκανε τη σέντρα και ο Σαλπιγγίδης με κεφαλιά ανοίγει το σκορ για το "Δικέφαλο".

Άρχισαν να τσιμπιούνται

Πριν προλάβουν να κοπάσουν οι πανηγυρισμοί στο White Hart Lane από τους φιλάθλους του ΠΑΟΚ και πριν αρχίσουν οι Άγγλοι να συνειδητοποιούν τι είχε συμβεί οι ποδοσφαιριστές του Μπόλονι ξανά χτύπησαν. Στο 14ο λεπτό είχαμε εκπληκτική πάσα του Γκαρσία στον Γεωργιάδη, ο μεσοεπιθετικός του ΠΑΟΚ έκανε την παράλληλη σέντρα και ο Αθανασιάδης με προβολή έστειλε για δεύτερη φορά την μπάλα στα δίχτυα της Τότεναμ.

Πάρτι εντός και εκτός White Hart Lane

Στο πόδι και πάλι οι οπαδοί του ΠΑΟΚ που μετέτρεψαν την έδρα της Τότεναμ ως μια μικρή Τούμπα. Οι Αστυνομικοί με δυσκολία προσπαθούσαν να κρατήσουν τους φίλους του Δικεφάλου στην κερκίδα, αλλά και αυτούς που ήταν εκτός γηπέδου. Περισσότεροι από 1.500 εκδρομείς από την Ελλάδα ταξίδεψαν μέχρι το Λονδίνο χωρίς εισιτήριο με την ελπίδα να βρουν τα μαγικά χαρτάκια χωρίς βεβαίως επιτυχία.

Ανύπαρκτο πέναλτι

Η λάθος έξοδος του Χαλκιά και το λάθος σφύριγμα του Μπας Νιχάους έβαλαν την Τότεναμ στο παιχνίδι. Όλα ξεκίνησαν στο 37ο λεπτό μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Χαλκιάς έκανε «ηρωική έξοδο» με τον Ντεφό να παίρνει την πρώτη κεφαλιά, απέκρουσε στη γραμμή ο Σταφυλίδης, στη συνέχεια γίνεται το πλασέ η μπάλα χτυπάει στο σώμα με τον διαιτητή να δείχνει το σημείο του πέναλτι και την κόκκινη κάρτα στο νεαρό μπακ του ΠΑΟΚ. Το πέναλτι εκτέλεσε ο Μόντριτς ευστοχώντας, μειώνοντας το σκορ σε 1-2.

Σκασμένος ο μικρός

Ο Σταφυλίδης ήταν απαρηγόρητος στα αποδυτήρια. Έλεγε και ξανά έλεγε «Δεν έκανα χέρι. Στο πλευρό μου βρήκε». Οι άνθρωποι του ΠΑΟΚ έτρεξαν για να στηρίξουν τον νεαρό αμυντικό ακόμα και στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου μονολογούσε για την φάση του πέναλτι και την αποβολή του στο 37’.

Με Φωτάκη στην δεξιά πλευρά

Χωρίς αλλαγή, όπως θα περίμενα πολύ με την χρησιμοποίηση του Σνάουτσνερ στην δεξιά πλευρά του ΠΑΟΚ. Ο Φωτάκης κάλυψε το κενό στην άμυνα όμως έδειχνε να έχει δυσκολίες καθώς οι επιθέσεις των Άγγλων ήταν όλες από την δεξιά πλευρά. Τα «σπιρούνια» είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων μεταφέροντας την μπάλα στα καρέ του Χαλκιά.

Πιέστηκε για την ισοφάριση

Για ένα 6λεπτό η Τότεναμ σφυροκοπούσε την άμυνα του ΠΑΟΚ δημιουργώντας δύο καλές ευκαιρίες. Στο 51'ο Ρόους έκανε τη σέντρα, ο Χαλκιάς δεν υπολογίζει τη φάση, ο Κέιν παίρνει την κεφαλιά, όμως, η μπάλα φεύγει λίγο άουτ. Στο 57' σέντρα από δεξιά, ο Πίεναρ κάνει το σουτ, όμως, η μπάλα φεύγει δίπλα από το δεξί δοκάρι του Χαλκιά.

Από μηχανής… Κοντρέρας

Την μεγαλύτερη ευκαιρία στον αγώνα δημιούργησε η Τότεναμ στο 77'. Ο Κοντρέρας σώζει για μία ακόμη φορά τον ΠΑΟΚ απομακρύνοντας πάνω στη γραμμή το σουτ του Φαλκέ. Στη συνέχεια της φάσης ο Ντεφό πετυχαίνει το γκολ, όμως, ο διαιτητής του αγώνα με χαρακτηριστική καθυστέρηση σφυρίζει το φάουλ που έγινε πάνω στον Χιλιανό μετά την απόκρουση.

MAN OF THE MATCH: Μπορεί οι Σαλπιγγίδης και Αθανασιάδης να πέτυχαν τα γκολ της νίκης όμως όλοι οι παίκτες του ΠΑΟΚ είχαν πολύ μεγάλη συμβολή στην νίκη-πρόκριση επί της Τότεναμ.

ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Η αμυντική γραμμή της Τότεναμ ήταν τραγική στο πρώτο 25λεπτό. Εκεί όπου ο ΠΑΟΚ πέτυχε δύο γκολ και δημιούργησε άλλες δύο ευκαιρίες χωρίς να συναντήσουν οι επιθετικοί, αλλά και τα χαφ κάποια αντίσταση.

ΣΤΟ ΥΨΟΣ ΤΟΥ: Ο Γιώργος Γεωργιάδης ήταν από τους μεγάλους πρωταγωνιστές του ΠΑΟΚ. Ο διεθνής επιθετικός κάλυψε επάξια την απουσία του Βιερίνια και ήταν ο δημιουργός των δύο γκολ το Δικεφάλου.

Η ΓΚΑΦΑ: Οι Άγγλοι αποδοκίμασαν έντονα τον Πάμπλο Κοντρέρας επειδή τον είδαν να κατεβαίνει από το φορείο και να κάνει κίνηση για να επανέλθει στον αγωνιστικό χώρο μετά την σκαριά που έφαγε από τον Ντεφόε. Που καιρός για fair play!

ΤΟ ΣΤΡΑΓΑΛΙ: Τραγικός ο Μπας Νιχάους. Εφεύρε πέναλτι στο 37’ σε χέρι του Σταφυλίδη. Ο Ολλανδός έβγαλε όλο το κόμπλεξ του απέναντι στην Ελληνική ομάδα καθώς έδωσε το δικαίωμα στους Άγγλους να μπουν στο παιχνίδι και για 51 λεπτά να παίξουν με αριθμητικό πλεονέκτημα. Πάλι καλά που στην φάση του Κοντρέρας υπήρχαν και οι βοηθοί.