alexis Τετάρτη, 25 Ιανουαρίου 2012
Αθλητικά
+ + -

Φουλ για τελικό ξανά!

Αγωνίστηκε σαν...Ατρόμητος και πήρε μεγάλη πρόκριση εις βάρος του ΠΑΟΚ μέσα στο γήπεδο της Τούμπας. Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ η ομάδα του Γιώργου Δώνη ανέτρεψε την εις βάρος της κατάσταση και πήρε το εισιτήριο για τους "4" του Κυπέλλου Ελλάδας.

Σε ένα μέτριο πρώτο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ ευτύχησε να προηγηθεί μόλις στο 28'. Ο Σαλπιγγίδης τροφοδοτήθηκε μέσα στην περιοχή του Ατρόμητου, έκανε το γύρισμα, η μπάλα βρήκε στο χέρι του Τόμας και ο διαιτητής Κομίνης υπέδειξε το σημείο του πέναλτι. Δικαιολογημένα διαμαρτύρονται οι φιλοξενούμενοι καθώς ο επιθετικός του ΠΑΟΚ ξεκίνησε από εμφανή θέση οφσάιντ. Ο Λίνο έστεισε την μπάλα στα 11 βήματα και νίκησε τον Ιτάνζ για το 1-0.

Το πρώτο μέρος κύλησε χωρίς ιδιαίτερες φάσεις με τις δύο ομάδες να κάνουν αρκετά λάθη και τους δύο τεχνικούς να έχουν παράπονα για την ανάπτυξη των ποδοσφαιριστών τους. Πάντως η καλύτερη φάση στα πρώτα 45 λεπτά ανήκε στον Ατρόμητο όταν στο 18' ο Καραγκούνης βρέθηκε στην πλάτη της άμυνας του ΠΑΟΚ, επιχείρησε να κρεμάσει στο τετ α τετ τον Γλύκο όμως η μπάλα πέρασε άουτ.

Στην επανάληψη ο Ατρόμητος μπήκε πιο δυνατά στον αγώνα και πίεσε τους γηπεδούχους για την ισοφάριση. Ο ΠΑΟΚ αρκέστηκε σε παθητικό ρόλο την ώρα που οι παίκτες του Γιώργου Δώνη έδειχναν να ελέγχουν τον ρυθμό του αγώνα. Ο Γιώργος Δώνης πέρασε στο ματς του Μήτρογλου και Τάτο και η ομάδα του Περιστερίου έγινε ακόμα πιο απειλητική χωρίς όμως να μπορεί να δημιουργήσει την μεγάλη φάση μπροστά στην εστία του Γλύκου.

Η "λύτρωση" για τον Ατρόμητο ήρθε στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης όταν ο Φυτανίδης με ένα γέμισμα της απελπισίας αλλά και με την βοήθεια του αέρα ισοφάρισε σε 1-1 καθώς ο Γλύκος δεν εκτίμησε σωστά την πορεία της μπάλας και εκείνη πέρασε την γραμμή πριν ο κίπερ του "δικεφάλου" την απομακρύνει.

Μέχρι την λήξη των 90' δεν άλλαξε κάτι και οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην παράταση. Στο πρώτο λεπτό των έξτρα χρόνου ο Μήτρογλου με ένα καταπληκτικό τακουνάκι έστρωσε την μπάλα στον Μπρίτο ο οποίος μπήκε στην περιοχή και με εξαιρετικό τελείωμα ολοκλήρωσε την μεγάλη ανατροπή για τον Ατρόμητο.

Ο ΠΑΟΚ αν και πίεσε δεν κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση και η ομάδα του Γιώργου Δώνη πήρε μια μεγάλη πρόκριση.

Δευτερόλεπτα πριν από την λήξη και της παράτασης, ο Ατρόμητος κέρδισε κόρνερ, όμως ο διαιτητής σφύριξε την λήξη καθώς τα αντικείμενα από την εξέδρα έπεφταν "βροχή". Με την λήξη της αναμέτρησης περίπου 200 οπαδοί του "δικεφάλου" εισέβαλαν στον αγωνιστικό χώρο και "πολιόρκησαν" την φισούνα που οδηγεί στα αποδυτήρια. Η Αστυνομία επενέβη κάνοντας χρήση χημικών και η κατάσταση εκτονώθηκε.