Manos Manos Σάββατο, 21 Ιανουαρίου 2012
Αθλητικά
+ + -

ΠΑΟΚ - Πανιώνιος 1-0

Όση δυσκολία φανερώνει το τελικό σκορ, άλλες τόσες και περισσότερες κακοτοπιές αντιμετώπισαν οι παίκτες του Μπόλονι προκειμένου να αρπάξουν το τρίποντο απέναντι στον Πανιώνιο.

Το γκολ του Στέφανου Αθανασιάδη (12ο για τη φετινή σεζόν σε όλες τις διοργανώσεις) έδωσε από νωρίς προβάδισμα στον ΠΑΟΚ. Τυχερό τέρμα καθώς η μπάλα έκανε γκελ στο έδαφος και ξεγέλασε τον Σιδεράκη ωστόσο υπερπολύτιμο. Ο δικέφαλος απελευθερώθηκε από το άγχος και πίεσε για το δεύτερο τέρμα αλλά αυτή η διάθεση για επίθεση εξασθενούσε όσο περνούσαν τα λεπτά.

Με την έναρξη του δεύτερου μέρους ο Πανιώνιος άρχισε να ανεβαίνει αισθητά και να κυνηγάει πότε στην κόντρα και πότε με οργανωμένες επιθέσεις το γκολ.

Με αυτήν την εικόνα οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν σε ένα αγχωτικό φινάλε. Πάντως, για να λέμε όλη την αλήθεια ναι μεν ο ΠΑΟΚ διαχειρίστηκε για όλο το δεύτερο ημίχρονο το υπέρ του 1-0, αλλά ο Πανιώνιος δεν ήταν αυτός που έπρεπε στην τελική προσπάθεια. Χωρίς φάσεις τελείωσαν οι κυανέρυθροι την αναμέτρηση αν και πίεσαν αρκετά για το τέρμα της ισοφάρισης.

Μ' αυτά και μ' εκείνα ο ΠΑΟΚ κράτησε το σκορ στα επίπεδα του 1-0 και πανηγύρισε την 9η νίκη του στο πρωτάθλημα.