alexis Πέμπτη, 5 Ιανουαρίου 2012
Αθλητικά   facebook
+ + -

«Καρέ» η «Μπάρτσα», νίκη για Σοσιεδάδ

Το να καταφέρει να αποσπάσει η Οσασούνα κάποιο θετικό αποτέλεσμα ήταν σενάριο τουλάχιστον... επιστημονικής φαντασίας. Η ομολογουμένως καλύτερη ομάδα του πλανήτη επικράτησε με 4-0 της φιλοξενούμενης Οσασούνα για τους "16" του Κυπέλλου Ισπανίας.

Το σκορ άνοιξε στο 14' ο Φάμπρεγας, ο οποίος με ωραία ενέργεια έστειλε την μπάλα στα δίχτυα των γηπεδούχων, ενώ το 2-0 έκανε ο ίδιος παίκτης τέσσερα λεπτά αργότερα.

Στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο Λιονέλ Μέσι. Ο Αργεντίνος στο 73' έκανε το 3-0 και στις καθυστερήσεις του αγώνα ολοκλήρωσε το καρέ τερμάτων της Μπαρτσελόνα διαμορφώνοντας το τελικό 4-0.Έντονο (CTRL+B)

Ο επαναληπτικός θα γίνει την επόμενη εβδομάδα, αν και η Οσασούνα δεν μπορεί να έχει πολλές ελπίδες, θα κοιτάξει να γλιτώσει παρόμοια συντριβή.

Άλμα πρόκρισης για Σοσιεδάδ

To πιο αποφασιστικό βήμα για πρόκριση στην 8άδα του Κυπέλλου Ισπανίας πραγματοποίησε η Ρεάλ Σοσιεδάδ, η οποία επικράτησε εντός έδρας με 2-0 της Μαγιόρκα.

Ο Αρανμπούρου στο 17’ και ο Αγκιρέτσε στο 55’ πέτυχαν τα γκολ των Βάσκων απέναντι στους Νησιώτες, που θα φιλοξενήσουν τη ρεβάνς την προσεχή Τρίτη στο "Σαν Μόις"

Η ομάδα που θα προκριθεί, θα αντιμετωπίσει το νικητή του ζευγαριού Αλμπαθέτε-Μπιλμπάο (0-0)