Αθλητικά
+ + -

Μεγάλη ανάσα για Πανιώνιο

Ξεκίνησε με διπλά συνεχίζει με άσους. Ο Πανιώνιος μπορεί να έχει ξεχάσει το καλό αγωνιστικό του πρόσωπο και κυρίως τις επιτυχίες που είχε επί Τάκη Λεμονή στα εκτός έδρας παιχνίδια, αλλά πλέον παρουσιάζεται ισχυρός στην έδρα του και παίρνει τα τρίποντα με τον Άκη Μάντζιο στον πάγκο.

Οι «κυανέρυθροι» έφτασαν στο 2-0 σε ένα παιχνίδι που έιχε καλό ρυθμό κυρίως στο πρώτο ημίχρονο και πολύ σκληρά μαρκαρίσματα στο δεύτερο μέρος.
Κλειδί για την επιτυχία των γηπεδούχων το γκολ του Κολοβού στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (42') με το παιχνίδι μέχρι εκείνη τη στιγμή να έχει καλό ρυθμό και φάσεις εκατέρωθεν. Πιστός παρέμεινε ο Τσιώλης στην επιθετική του τακτική (με πολύ κίνηση στην επίθεση) αλλά αυτή τη φορά ο Αστέρας δεν κατάφερε να βρει δίχτυα.

Αυτό ήταν κι το σημαντικότερο παράσημο για την ομάδα της Νέας Σμύρνης, η οποία για πρώτο παιχνίδι στην έδρα της κατάφερε να κρατήσει την εστία ανέπαφη.

Ότι δεν έκανε ο Κούτσι (74') από το σημείο του πέναλτι στοχεύοντας ψηλά άουτ, το έκανε ο Γουνδουλάκης κλειδώνοντας τον άσο του Πανιωνίου. Το 2-0 ήταν κατάσταση μη αναστρέψιμη για τον Αστέρα με τον Μάντζιο να πανηγυρίζει και τον Τσιώλη να κάθεται σιωπηλός στον πάγκο.