Manos Manos Τρίτη, 3 Ιανουαρίου 2012
Αθλητικά
+ + -

«Λύτρωση» στο 89' με Λάμπαρντ για Τσέλσι, ήττα για Άρσεναλ

Το ματς πήγαινε προς το 90' και όλα έδειχναν πως η Τσέλσι θα "στραβοπατήσει" στο πρώτο ματς της χρονιάς, όπως ακριβώς έκαναν οι Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και Σίτι.

Ο Φρανκ Λάμπαρντ όμως ήταν αυτός που έβγαλε τα κάστανα από τη φωτιά και με το τέρμα που πέτυχε στο 89' έδωσε τη νίκη στους "μπλε" απέναντι στη Γουλβς με 2-1, για να φύγουν οι Λονδρέζοι με ακόμα ένα "τρίποντο" που τους βοηθάει πολύ στη συνέχεια του πρωταθλήματος.

Ο Ραμίρες είχε ανοίξει το σκορ στο 54' για την Τσέλσι, ωστόσο ο Γουόρντ ισοφάρισε για τη γηπεδούχο Γουλβς σε 1-1 στο 85'.

Πριν καν συμπληρωθούν πέντε λεπτά από την επίτευξη της ισοφάρισης, ο Άγγλος χαφ πλάσαρε από κοντά και έστειλε την Τσέλσι στους... "επτά ουρανούς".

Ήττα για Άρσεναλ

Με τον πιο άσχημο τρόπο ξεκίνησε τις αγωνιστικές της υποχρεώσεις τη νέα χρονιά η Άρσεναλ, η οποία ηττήθηκε από τη Φούλαμ με 2-1 εκτός έδρας!

Οι δύο λονδρέζικες ομάδες "μονομάχησαν" σε ένα ντέρμπι που χάρισε αγωνία έως το φινάλε.

Στο 21' ο Κοσιελνί βρήκε την ευκαιρία και την εκμεταλλεύτηκε σωστά ανοίγοντας το σκορ για τους "κανονιέρηδες" που πήραν κεφάλι με 0-1.

Το τέρμα της ισοφάρισης άργησε πολύ για τη Φούλαμ, η οποία με τον Σίντγουελ στο 85' έφερε το ματς στα ίσα. Είχε προηγηθεί η αποβολή του Τζουρού στο 78'.

Το τελικό 2-1 διαμόρφωσε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ζαμόρα, που με το τέρμα που πέτυχε χάρισε στη Φούλαμ τους τρεις βαθμούς της νίκης.

"Δίμπαλο" ο Κράουτς, "τρίποντο" η Στόουκ

Με τον Πίτερ Κράουτς σε μεγάλη μέρα, η Στόουκ επικράτησε της Μπλάκμπερν με 2-1 εκτός έδρας.

Ο Άγγλος στράικερ έδωσε το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους ανοίγοντας το σκορ στο 17', ενώ λίγο πριν οι δύο ομάδες κατευθυνθούν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα, έκανε το 2-0.

Το μόνο που κατάφερε η Μπλάκμπερν ήταν να μειώσει σε 2-1 με τον Γκουντουίλι.

Μεγάλα "διπλά" για Σουόνσι και Νόριτς

Χάρη στο τέρμα του Κίερον Ντάιερ στο 5ο λεπτό της αναμέτρησης, και τη "σφραγίδα" του Ρούτλεντζ στο 47' η Σουόνσι επικράτησε με 0-2 της γηπεδούχου Άστον Βίλα.

Σπουδαία νίκη πέτυχε και η Νόριτς, η οποία επικράτησε εκτός έδρας της ΚΠΡ με 1-2.

Ο Μπάρτον στο 11' άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, ωστόσο ο Πίλκινγκτον στο 42' ισοφάρισε για τη Νόριτς, και ο Μόρισον στο 83' ολοκλήρωσε την ανατροπή για τους φιλοξενούμενους, που πήραν τους τρεις βαθμούς της νίκης.