+ + -

Μπαρτσελόνα και Μπάγερν στα ημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ

Τα δύο πρώτα εισιτήρια των ημιτελικών του Champions League έχουν από το βράδυ της Τετάρτης κάτοχο, με τις Μπαρτσελόνα και Μπάγερν να παίρνουν την πρόκριση απέναντι στις Μίλαν και Μαρσέιγ αντίστοιχα.

Μπαρτσελόνα - Μίλαν 3-1 (11', 40' Μέσι, 53' Ινιέστα - 33' Νοτσερίνο)

Η Μπαρτσελόνα μπήκε φουριόζα απέναντι στην Μίλαν στο Καμπ Νου και κατάφερε να δημιουργήσει τις προϋποθέσεις για ένα γρήγορο τέρμα/ Στο 10' ο Μέσι μαρκαρίστηκε αντικανονικά από τον Αντονίνι μέσα στην περιοχή και κέρδισε το πέναλτι. Ο Αργεντινός άσος ανέλαβε την εκτέλεση και έβαλε την ομάδα του μπροστά στο σκορ.

Οι Ιταλοί που διαμαρτυρήθηκαν έντονα για το πέναλτι, πείσμωσαν από αυτή την εξέλιξη και έψαξαν την ισοφάριση. Στο 33' ο Ιμπραΐμοβιτς με κάθετη μπαλιά βρήκε τον Νοτσερίνο και αυτός με κοντινό πλασέ έκανε το 1-1.

Ο διαιτητής Κούιπερς ωστόσο, έδωσε με ευκολία ακόμη ένα πέναλτι στους Καταλανούς, 7 λεπτά μετά την ισοφάριση της Μίλαν, όταν ο Νέστα φάνηκε να κρατάει τον Μπούσκετς από τη φανέλα. Ο Μέσι εκτέλεσε ξανα, ευστόχησε και έκανε το 2-1.

Το δεύτερο ημίχρονο αποτέλεσε τυπική διαδικασία για τους γηπεδούχους με τον Ινιέστα να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα με κοντινό πλασέ στο 53'.

Σε συνδυασμό με το 0-0 του αγώνα στο Μιλάνο, η Μπαρτσελόνα πήρε την πρόκριση στα ημιτελικά.

Οι συνθέσεις:

Μπαρτσελόνα (Γκουαρντιόλα): Βίκτορ Βαλντές, Ντάνι Άλβες, Πικέ (75' Αντριάνο), Μαστσεράνο, Πουγιόλ, Μπουσκέτς, Τσάβι (63' Τιάγκο Αλκάνταρα), Ινιέστα, Φάμπρεγκας (78' Σεϊντού Κεϊτά), Κουένκα, Μέσι.

Μίλαν (Αλέγκρι): Αμπιάτι, Αμπάτε, Νέστα, Μεξές, Αντονίνι, Αμπροζίνι, Ζέεντορφ (61' Ακουϊλάνι), Νοτσερίνο, Κέβιν-Πρινς Μπόατενγκ (69' Πάτο) (83' Μάξι Λόπες), Ρομπίνιο, Ιμπραΐμοβιτς.

Μπάγερν Μονάχου - Μαρσέιγ 2-0 (13', 37' Όλιτς)

Με συνοπτικές διαδικασίες η Μπάγερν έκαμψε εύκολα την αντίσταση της Μαρσέιγ και στο δεύτερο μεταξύ του παιχνίδι στο Μόναχο, επικρατώντας με 2-0, χάρις σε δύο τέρματα του Όλιτς στο 13' και το 37'.

Οι Βαυαροί «χτύπησαν» με «χειρουργικές κινήσεις» σε δύο περιπτώσεις τη γαλλική άμυνα με δράστη τον Όλιτς. Αρχικά στο 13ο λεπτό όταν ο Ριμπερί βρήκε με εκπληκτική ασίστ στο όριο του οφσάιντ στον Κροάτη επιθετικό, ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε στο τετ-α-τετ να ανοίξει το σκορ και στη συνέχεια στο 37' με τον Ριμπερί να σεντράρει από το κόρνερ και τον Όλιτς να πετυχαίνει εύκολα το 2-0.

Οι συνθέσεις

Μπάγερν Μονάχου (Χάινκες): Νόιερ, Λαμ, Τζερόμ Μπόατενγκ, Μπάντστουμπερ, Αλάμπα, Τιμοστσούκ, Λουΐζ Γκουστάβο, Κρόος (67' Πράνιτς), Τόμας Μίλερ (39' Ραφίνια), Ριμπερί, Όλιτς (75' Μάριο Γκόμεθ).

Μαρσέιγ (Ντεσάμπ): Μανταντά, Αθπιλικουέτα, Φανί, Ν'Κουλού, Μορέλ (46' Αμαλφιτανό), Μ'Μπιά, Μπενουά Σεϊρού, Βαλμπουενά, Αντρέ Αγιού, Μπραντάο (74' Ζινιάκ), Ρεμί (63' Καμπορέ).