alexis Τετάρτη, 28 Μαρτίου 2012
Αθλητικά
+ + -

Έχασε στις λεπτομέρειες ο Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός έκανε την μεγάλη ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο, επέστρεψε από το -15 (41-26 στο 18'), αλλά στο τέλος έχασε στις λεπτομέρειες την ευκαιρία να κάνει το 2-1 στην σειρά των πλέι οφ με αντίπαλο την Μακάμπι στην Νόκια Αρίνα.

Μοιραίος παίκτης στα τελευταία δευτερόλεπτα ήταν ο Καλάθης που στο 39' και στην εκπνοή του αγώνα είχε δυο άστοχα σου των τριών πόντων που θα μπορούσαν να κρίνουν διαφορετικά την τελική έκβαση.

Σκορ πρώτου ημιχρόνου: 41-28: Ο Παναθηναϊκός υστέρησε σε ταχύτητα και συγκέντρωση απέναντι στην Μακάμπι. Ο Ομπράντοβιτς προσπάθησε να λύσει το πρόβλημα της ταχύτητας, χρησιμοποιώντας χαμηλά σχήματα, ακόμη και με τον Περπέρογλου στην θέση «τέσσερα» χωρίς, όμως, επιτυχία. Όσον αφορά στην έλλειψη συγκέντρωσης, οι «πράσινοι» έκαναν 11 λάθη έναντι 4 των γηπεδούχων. Ο Παναθηναϊκός, επίσης, ήταν πολύ άστοχος από μακριά (1/6 τρίποντα), σε αντίθεση με την Μακάμπι (4/10), ενώ έχασε και πέντε βολές (11/16).

Υπενθυμίζεται ότι στον πρώτο αγώνα στο ΟΑΚΑ οι «πράσινοι» νίκησαν με 93-73, αλλά στον δεύτερο ηττήθηκαν με 94-92 στην παράταση.

Η Μακάμπι τίμησε πριν την έναρξη του ματς τον Σαρούνας Γιασικεβίτσιους για την προσφορά του στην ομάδα. Ο Λιθουανός γκαρντ συνέβαλε στην κατάκτηση δύο διαδοχικών τίτλων της Ευρωλίγκας από την Μακάμπι (2004, 2005).