Manos Manos Κυριακή, 18 Μαρτίου 2012
Αθλητικά
+ + -

Με κορυφαίο τον Παππά επέστρεψε στις νίκες ο ΠΑΟΚ!

Ο ΠΑΟΚ επέστρεψε στις νίκες με εύκολη επικράτηση στην εντός έδρας αναμέτρηση με αντίπαλο τον ΚΑΟ Δράμας (77-59) με τον Νίκο Παππά να πραγματοποιεί δεύτερη σερί πολύ καλή εμφάνιση μετά την παρουσία του στο ντέρμπι της περασμένης Τετάρτης κόντρα στον Άρη.

Την προηγούμενη Τετάρτη ο Παππάς ήταν ο πρώτος σκόρερ του «Δικέφαλου» με 18 πόντους και σήμερα πέτυχε 20. Με την σημερινή νίκη ο ΠΑΟΚ φαίνεται να εξασφαλίζει την συμμετοχή του στα πλέι οφ.

Ο ΠΑΟΚ ξέφυγε στο σκορ στο τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου, το οποίο ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους στο +9 (38-29).

Στην τρίτη περίοδο, ο «Δικέφαλος» συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και με τρίποντο του Μίλουτιν Άλεξιτς, προηγήθηκε με 15 (54-39) στο 29’. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον ΠΑΟΚ στο +17 (60-43).

Ο ΚΑΟΔ είχε παραδοθεί, με αποτέλεσμα ο ΠΑΟΚ να αυξήσει ακόμη περισσότερο την διαφορά στην τελευταία περίοδο. Η μέγιστη τιμή της διαφοράς ήταν οι 20 (69-49) λίγο μετά το 35’. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να υπερκαλύψουν την διαφορά των 21 πόντων, που είχαν χάσει στην Δράμα στον αγώνα του πρώτου γύρου, αλλά ο ρυθμός τους στα τελευταία λεπτά έπεσε και έτσι τελικά δεν τα κατάφεραν.

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 38-29, 60-43, 77-59.

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Μπόγιοβιτς 9 (1), Στίγγερς 11 (1), Άλεξιτς 7 (1), Ντούβνιακ 6 (1), Ντικούδης 12, Πέτγουεϊ 4, Παππάς 20 (1), Γιαννακίδης 5 (1), Καλλές 1, Καλαμπάκας, Τσακαλέρης, Αράπης.

ΚΑΟΔ (Καλαφατάκης): Χαντ 3 (1), Καρύδας 4, Χαραλαμπίδης 7 (1), Αθηναίου 3, Μίσελ 2, Χούμας, Κιτσούλης 6, Τσέρανιτς 12, Ζάρας 2, Μπάβτσιτς 3, Κακαρούδης 3, Μπένας 14.