alexis Κυριακή, 18 Μαρτίου 2012
Αθλητικά
+ + -

Νίκες για Πανιώνιο και ΠΑΣ, ισοπαλία στη Λιβαδειά ο Ατρόμητος

Ο Πανιώνιος επικράτησε της Δόξας Δράμα με 2-0 στη Ν. Σμύνρη «καθαρίζοντας» το παιχνίδι από πολύ νωρίς.  Ο ΠΑΣ πέτυχε μεγάλο διπλό στην Ξάνθη, νικώντας την τοπική ομάδα με 2-1. Λεβαδειακός και Ατρόμητος ήρθαν ισόπαλοι 2-2 στην Λιβαδειά.

Ο Πανιώνιος «καθάρισε» νωρίς, 2-0 τη Δόξα

Θέλει να «τελειώνει» νωρίς με την υπόθεση παραμονή και γι’ αυτό «τελείωσε» νωρίς και με την υπόθεση τρίποντο στον αγώνα με τη Δόξα Δράμας. Δύο γκολ και ένα δοκάρι στο 13ο λεπτό και σεμνή τελετή έλαβε τέλος. Ο Πανιώνιος επικράτησε 2-0 και έκανε ένα ακόμα σημαντικό βήμα στην προσπάθεια που κάνει να εξασφαλίσει την παραμονή του στην κατηγορία.

Το τρίποντο ήρθε σχετικά εύκολα, αφ’ ενός διότι ο Πανιώνιος με το καλημέρα έδειξε ποιος είναι το αφεντικό στον αγωνιστικό χώρο αλλά και διότι η Δόξα δεν μπόρεσε ουσιαστικά σε όλο το ενενηντάλεπτο να τον αγχώσει.

Μόλις στο 6’ ο Αντούνιες άνοιξε το σκορ με εύστοχη εκτέλεση φάουλ. Στο 11’ ο Σιόβας φλέρταρε με το 2-0 αλλά είδε τη μπάλα στο δοκάρι μετά την κεφαλιά του και δύο λεπτά αργότερα ο Ντμπαλά διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Οι γηπεδούχοι δεν έφτασαν την απόδοσή τους σε δυσθεώρητα ύψη όμως δεν χρειάστηκε κάτι τέτοιο καθώς ο γρήγορος ρυθμός που επέβαλαν και τα δύο γκολ στα πρώτα λεπτά τους επέτρεψαν απλά να έχουν υπομονή στο παιχνίδι τους και να εκμεταλλευτούν τις επιθετικές αδυναμίες των φιλοξενούμενων για να κρατήσουν το σκορ.

Μεγάλη νίκη ο ΠΑΣ, 2-1 στην Ξάνθη

Ο ΠΑΣ Γιάννινα... χτύπησε σαν τη κόμπρα στην Ξάνθη! Αρκούσαν στη φιλοξενούμενη ουσιαστικά δυο φάσεις για να πάρει σπουδαία εκτός έδρας νίκη με 2-1 και έτσι να πλησιάσει την αντίπαλο του στο έναν βαθμό, κάνοντας σημαντικό βήμα σωτηρίας... Οι ακρίτες γνώρισαν την 7η σερί ήττα, αήττητος ο ΠΑΣ για 4 ματς με τρεις νίκες...

Το «Χ» του Μήτρογλου

Ο Κώστας Μήτρογλου "χτύπησε" και πάλι και έσωσε την παρτίδα για τον Ατρόμητο στην αναμέτρηση με τον Λεβαδειακό. Ο Έλληνας επιθετικός πέρασε ως αλλαγή στο δεύτερο ημίχρονο και με το γκολ που σημείωσε τρία λεπτά πριν από την συμπλήρωση των 90' διαμόρφωσε το τελικό 2-2.

Οι Βοιωτοί ήταν αυτοί που προηγήθηκαν νωρίς στο σκορ όταν στο 16' ο Ναπολεόνι βρέθηκε στην πλάτη της άμυνας της ομάδας του Περιστερίου και με πλασέ έκανε το 1-0. Η ομάδα του Γιώργου Παράσχου έφτασε και στο δεύτερο τέρμα στο 27' μετά από κοντινή προβολή του Ζησόπουλου.

Οι φιλοξενούμενοι ξαναμπήκαν στο ματς όταν στο 44' ο Οικονόμου μετά από υποδειγματική αντεπίθεση νίκησε τον Στρατηλάτη με εξαιρετικό σουτ από πλάγια θέση.

Η είσοδος του Κώστα Μήτρογλου στην επανάληψη άλλαξε τις ισορροπίες του ματς. Ο Ατρόμητος έγινε πιο κινητικός και έφτανε με μεγαλύτερες αξιώσεις στην περιοχή των Βοιωτών. Πριν την επίτευξη του γκολ της ισοφάρισης ο επιθετικός του Ατρόμητου είχε προειδοποιήσει 2 φορές και αφού η άμυνα των Βοιωτών δεν πήρε τα μέτρα της ο Μήτρογλου στο 87' πήρε το όπλο του και με κοντινή προβολή έπειτα από σέντρα από τα αριστερά διαμόρφωσε το τελικό 2-2.

Τα 14 γκολ έφτασε ο Έλληνας επιθετικός στο πρωτάθλημα.