Manos Manos Σάββατο, 17 Μαρτίου 2012
Αθλητικά
+ + -

Αστ. Τρίπολης - ΑΕΚ 1-1

Μετά από ένα πολύ ωραίο ματς στην Τρίπολη, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο, Αστέρας Τρίπολης και ΑΕΚ αναδείχτηκαν ισόπαλοι με σκορ 1-1, διατηρώντας έτσι αμετάβλητη την βαθμολογική κατάσταση μεταξύ των δύο ομάδων. Αυτή ήταν η πρώτη ισοπαλία μεταξύ τους στις μέχρι τώρα 5 αναμετρήσεις στην Τρίπολη.

Ο Αστέρας μπήκε πιο δυνατά στην αναμέτρηση την ώρα που η ΑΕΚ είχε φανερό πρόβλημα στην κυκλοφορία. Η ομάδα του Νίκου Κωστένογλου ανέβασε σταδιακά την απόδοσή της ισορροπώντας έτσι τον ρυθμό. Μετά το πέρας των πρώτων 45 οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που δημιούργησαν την πιο σημαντική ευκαιρία όταν στο 28' ο Κωνσταντόπουλος απέκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ το σουτ του Ράγιος.

Στην επανάληψη οι δύο ομάδες ανέβασαν την απόδοσή τους φτάνοντας με μεγαλύτερες αξιώσεις στις αντίπαλες εστίες.

Ο Αστέρας προειδοποίησε στο 51' όταν ο Κωνσταντόπουλος νίκησε στο τετ α τετ τον Μπρέσκα. Τρία λεπτά αργότερα οι παίκτες του Σάκη Τσιώλη έφυγαν υποδειγματικά στην αντεπίθεση, ο Ναβάρο πήρε εξαιρετική πάσα από τον Ροτζέριο και με ιδανικό πλασέ άνοιξε το σκορ για τους Αρκάδες.

Τέσσερα λεπτά πριν από την λήξη ο Λεονάρντο "χτύπησε" και πάλι και με εξαιρετικό σουτ από πλάγια θέση νίκησε τον Μπαντή και διαμόρφωσε το τελικό 1-1. Στους 42 βαθμούς η ΑΕΚ, στους 38 ο Αστέρας.