Manos Manos Πέμπτη, 2 Φεβρουαρίου 2017
Αθλητικά
+ + -

Στίβος: Φετινό ρεκόρ για την Πεσιρίδου στο Ντίσελντορφ

Κόντρα σε σπουδαία ονόματα των ψηλών εμπόδιων αγωνίστηκε η Ελισάβετ Πεσιρίδου στο μίτινγκ του Ντίσελντορφ και τα πήγε αρκετά καλά. Η έκτη πέρυσι στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του Άμστερνταμ τερμάτισε έκτη στη σειρά της με 8.22 και βελτίωσε το φετινό της ρεκόρ.

Παράλληλα έδειξε πως μέσα από τις δυνατές κούρσες θα καταφέρει να πετύχει το στόχο της, που είναι η συμμετοχή στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του Βελιγραδίου (όριο, 8.15). Η Πεσιρίδου έδειξε μάλιστα ιδιαίτερα βελτιωμένη στην εκκίνηση, που ήταν ένα από τα βασικά της προβλήματα στις προηγούμενες χρονιές.

Φοβερή κούρσα έγινε στον τελικό των 60 μ. εμπ., εκεί όπου Σίντι Ρόλεντερ και Αλίνα Ταλάι τερμάτισε σε 7.95, όμως, το φώτο φίνις έδωσε νικήτρια την αθλήτρια από τη Γερμανία.

Η όχι και τόσο καλή εκκίνηση, αλλά και το γεγονός ότι έκατσε για πρώτη φορά φέτος στον βατήρα σε επίσημη εμφάνιση κράτησαν τον Κώστα Δουβαλίδη μακριά από μια επίδοση στις δυνατότητές του. Ο κάτοχος του Πανελληνίου ρεκόρ ήταν έβδομος στην πρώτη ημιτελική σειρά των 60 μ. εμπ. με 7.86. Ο έμπειρος εμποδιστής μόλις πριν λίγες ήμερες ολοκλήρωσε την προετοιμασία του στο Νόβι Σαντ, ενώ ξεκίνησε τη σεζόν αργότερα από το αναμενόμενο εξαιτίας επέμβασης που έκανε στο δάχτυλο το ποδιού. Σε κάθε περίπτωση ο αθλητής έχει μπροστά του το χρόνο να βρει το ρυθμό του και να διεκδικήσει όχι μόνο το όριο, αλλά και μια καλή εμφάνιση στο Βελιγράδι.

Στην πρώτη προκριματική σειρά των 60 μ. εμπ. ο πρωταθλητής Ευρώπης του 2015 στον κλειστό στίβο Μαρτινότ Λαγκάρτ τερμάτισε σε 7.53 και πέτυχε την κορυφαία επίδοση στον κόσμο. Εξίσου εντυπωσιακός ήταν και ένας άλλος Γάλλος αθλητής, ο Ντέριεν Γκάρφιελντ σημείωσε 7.58. Στον τελικό ο Ορτέγκα έβαλε τα πράγματα στη θέση τους και με 7.51 σημείωσε την κορυφαία επίδοση στον κόσμο. Τον ίδιο χρόνο πέτυχε και ο Ντμίτρι Μπασκού, που κατέλαβε τη δεύτερη θέση, όμως, στον τερματισμό φάνηκε να τραυματίστηκε.

Στα 60 μ. συμμετείχε η Μαρία Γάτου, που αν και έφυγε καλά στη εκκίνηση μετά τα 30 μ. έχασε έδαφος και τερμάτισε τελικά στην όγδοη θέση με 7.47.