Manos Manos Κυριακή, 11 Μαρτίου 2012
Αθλητικά
+ + -

Α.Ε.Κ. - Παναθηναικός 2-0

Η νίκη της ΑΕΚ ήταν απόλυτα δίκαιη από τη στιγμή που σε κανένα διάστημα της αναμέτρησης δεν έχασε τον έλεγχο του αγώνα. Οι Κιτρινόμαυροι κυριάρχησαν πλήρως χάρη στη σπουδαία δουλειά που έκαναν τα χαφ της και ιδίως οι Βάργκας, Μάκος. Με αριθμητική υπεροχή στον άξονα αφού ο Καφές έδινε βοήθειες σε αντίθεση με τον Χριστοδουλόπουλο, η ΑΕΚ πήρε χώρο στο γήπεδο και έκανε το παιχνίδι της. Την ίδια στιγμή ο Παναθηναϊκός είχε σε κάκιστη μέρα τους περισσότερους δημιουργικούς παίκτες του και δεν μπορούσε ούτε να κυκλοφορήσει σωστά τη μπάλα και κατ’ επέκταση ούτε να απειλήσει την εστία της Ένωσης.

Κι αν στο πρώτο ημίχρονο η ΑΕΚ δεν μετουσίωσε την υπεροχή της σε αρκετές ευκαιρίες, το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε ιδανικά. Στο 48’ προηγήθηκε με μακρινό φάουλ του Λεονάρντο, το οποίο αιφνιδίασε τον Καρνέζη με τη συνδρομή βέβαια του Καφέ ο οποίος ήταν εκτεθειμένος από την άμυνα του Παναθηναϊκού. Το Τριφύλλι έδειξε εικόνα ομάδας που δεν πίστευε ότι μπορούσε να ανατρέψει την κατάσταση. Ο Φερέιρα άργησε να αντικαταστήσει κάποιο από τα χαφ του και όταν το έκανε δεν το άφησε να λειτουργήσει πάνω από πέντε λεπτά. Η δεύτερη αλλαγή του Πορτογάλου αποσυντόνισε πλήρως τον Παναθηναϊκό καθώς αντικατέστησε τον θετικό Μαρίνο με τον Καραγκούνη. Μέχρι να καταλάβουν οι Πράσινοι ποιος καλύπτει το δεξιό άκρο της άμυνας ήρθε το 2-0. Εκεί τελείωσαν όλα με την ΑΕΚ να «κλειδώνει» τη νίκη και τον Παναθηναϊκό να χάνει δεύτερο σερί αγώνα. Πιθανότατα μαζί και τον τίτλο…

Οι συνθέσεις

Η σύνθεση της ΑΕΚ: Κωνσταντόπουλος, Γεωργέας, Μανωλάς, Κοντοές, Καράμπελας, Μάκος, Καφές, Βάργκας, Λεονάρντο, Σιαλμάς, Λυμπερόπουλος.

Η ενδεκάδα του Παναθηναϊκού: Καρνέζης, Μαρίνος, Καντέ, Μπιάρσμιρ, Σπυρόπουλος, Κατσουράνης, Σιμάο, Ζέκα, Κουίνσι, Χριστοδουλόπουλος, Τοτσέ.