Manos Παρασκευή, 16 Δεκεμβρίου 2011
Αθλητικά
+ + -

Πήρε την πρωτιά ο ΠΑΟΚ, 1-1 με την Ρούμπιν (video)

Ο ΠΑΟΚ πήρε το βαθμό (1-1), που χρειαζόταν κόντρα στην Ρούμπιν Καζάν στην Τούμπα, καταφέρνοντας έτσι να προκριθεί ως πρώτος του ομίλου του στους «32» του Europa Leaugue.

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα η ομάδα του Λάζλο Μπόλονι θα μπει στο γκρουπ των ισχυρών στην αυριανή κλήρωση της Νιόν, μαζί με τον Ολυμπιακό.

Μετά από αυτήν την εξέλιξη αυξάνονται οι πιθανότητες του «δικέφαλου» του Βορρά να βρει στο δρόμο του μία ομάδα στα... μέτρα του, προκειμένου να έχει συνέχεια το φετινό του ευρωπαϊκό ταξιδι.

Ο Αντελίνο Βιερίνια άνοιξε το σκορ για την ομάδα της Θεσσαλονίκης μόλις στο 15’ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, που κέρδισε ο Γεωργιάδης σε ανατροπή του Ριζίκοφ, ο οποίος αντίκρισε απευθείας κόκκινη κάρτα.

Το γκολ της ισοφάρισης των Ρώσων, οι οποίοι με το βαθμό που κατέκτησαν, προκρίθηκαν ως δεύτεροι του ομίλου στους «32» του Europa League, πέτυχε ο Βαλντέζ στο 48’ λεπτό.

O αγώνας

Με σύστημα 4-2-3-1 παρατάχθηκε ο ΠΑΟΚ, με τον Λάζλο Μπόλονι να ξεκινάει τον Γλύκο κάτω από τα δοκάρια και τους Λίνο, Τσιρίλο, Μαλεζά και Έτο στην τετράδα της άμυνας από τα αριστερά προς τα δεξιά.

Τα δύο αμυντικά χαφ ήταν οι Γκαρσία και Αρίας, μπροστά τους οι Γεωργιάδης (αριστερά), Ίβιτς, Βιεϊρίνια (δεξιά), με τον Αθανασιάδη στην κορυφή.

Το παιχνίδι άρχισε με τους καλύτερους οιωνούς για τον ΠΑΟΚ, ο οποίος εκμεταλλευόμενος την ταχύτητα του Γεωργιάδη δημιούργησε ρήγματα στην άμυνα των Ρώσων.

Μάλιστα ο μεσοεπιθετικός του ΠΑΟΚ στο 13’ κέρδισε πέναλτι μετά από ανατροπή του Ριζίκοφ, με τον διαιτητή να δείχνει το σημείο του πέναλτι και παράλληλα απευθείας κόκκινη κάρτα στον γκολκίπερ της Ρούμπιν.

Την εσχάτων των ποινών ανέλαβε ο Βιεϊρίνια, ο οποίος νίκησε από τα 11 βήματα τον  Αρλάουσκις και άνοιξε το σκορ για τους Θεσσαλονικείς στο 16'.

Ο ΠΑΟΚ στη συνέχεια είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, χωρίς να πιέσει ιδιαίτερα τη ρωσική ομάδα, με αποτέλεσμα να διατηρηθεί το 1-0 έως το τέλος του ημιχρόνου.

Οι παίκτες της Ρουμπίν, μαθαίνοντας ότι στο άλλο ματς η Τότεναμ νικούσε τότε με 3-0 στην έδρα της Ρούμπιν Καζάν κατάλαβαν ότι θα έπρεπε να πιέσουν για να πάρουν αποτέλεσμα, έστω και με αριθμητικό μειονέκτημα.

Έτσι οι Ρώσοι μπήκαν δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και ευτύχησαν στην πρώτη αξιόλογη φάση τους να πετύχουν το γκολ της ισοφάρισης με σουτ του Βαλντέζ στο 48’.

Μετά την ισοφάριση της Ρούμπιν, ο ΠΑΟΚ ανέβασε στροφές και είχε δύο καλές στιγμές με τους Βιεϊρίνια (53') και Γεωργιάδη (57'), οι οποίες ωστόσο δεν βρήκαν στόχο.

Αυτό ωστόσο λίγη σημασία είχε καθώς η ομάδα του Μπόλονι προστάτεψε σαν «κόρη οφθαλμο»ύ το 1-1, καταφέρνοντας εν τέλει να πάρει την πρωτιά του ομίλου της, διατηρώντας παράλληλα το αήττητο φέτος στην Ευρώπη.